Ikona Informační centrum Informační centrum
Husovo náměstí 60
584 01 Ledeč nad Sázavou

Otevřeno:
Po-Pá: 8:00-17:00, So: 8:30-11:30

Tel.: (+420) 569 721 471
E-mail: info@ledecsko.cz

Okolí Ledče

certifikat

Rengl

Mapa regionu
Mapa regionu Ledečsko
zoom
Virtuálně - Husův sbor
Virtuální prohlídka - Husův sbor
zoom
Kalendář akcí
««   srpen 2017   »»
POÚTSTČTSONE
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Virtuální prohlídka
zoom
PROCHÁZKY PO LEDČI N. S.
 
Prohlídku samotného města Ledče nad Sázavou si rozdělíme na čtyři části. Navštívíme tak všechna zajímavá místa a vyhlídky na město.
 
První etapu začneme prohlídkou Husova náměstí. Starodávné domy, ale i nové obchody nás přivítají na obdélníkovém náměstí s parkovou úpravou. Za prohlídku stojí mariánské sousoší a socha mistra Jana Husa. Mlýnskou ulicí ve východní části náměstí, kde stojí dům s renesančním arkýřem, projdeme na nábřeží. Kolem bývalé staré školy a špitálu dojdeme ke kostelu sv. Petra a Pavla (prohlídka je možná jen během církevního obřadu nebo na požádání). Odtud Havlíčkovou ulicí kolem staré židovské školy vzhůru. Na křižovatce odbočíme vlevo do ulice Z. M. Kuděje k hlavní bráně starého hřbitova. Odpočívá zde mnoho slavných Ledečáků. Za povšimnutí stojí i kostel Nejsvětější trojice. Zadní branou vpravo od kostela vyjdeme opět do Havlíčkovi ulice. Dole po levé straně směrem k městu projdeme uličkou Na potoce. Zde se zastavíme u staré židovské synagogy, odkud se uličkou vrátíme zpět na náměstí.
 
Druhou etapu začneme opět na Husově náměstí. Odtud vpravo Koželskou ulicí přijdeme k Husovu sboru a o kousek výše, na Hůrce, si prohledáme smírčí kámen. Vrátíme se zpět  a Haškovou ulicí projdeme do Hrnčířů, kde vlevo zabočíme k novému hřbitovu. Přímo pod ním je starý židovský hřbitov a kousek výše místo bývalých dolů na stříbro. Vrátíme se zpět na rozcestí a pokračujeme vpravo cestou k lesoparku Šeptouchov. Kousek po schůdcích míjíme vchod do krápníkových jeskyní, zatím nepřístupných. Odtud po schodech až na vrchol šeptouchovských skal. Je odtud krásný pohled do údolí řeky s městem. Po prohlídce lesoparku na Šeptouchově sestoupíme po schodech na nábřeží Sázavy. Na chvilku se zastavíme pod skálou u památníku obětem první a druhé světové války.
 
Třetí etapu začneme na náměstí Svobody u stejnojmenné lípy. Odtud cestičkou po Mizerově s vyhlídkou na řeku s hradem a ostrovem. Poštovní ulicí vyjdeme k nádraží. Zajímavá je zde nádražní budova. Odtud zpět na křižovatku a ulici Na Žižkově k sídlišti Stínadla. V parku před vodojemem jsou boží muka. Projdeme sídlištěm k východu a odtud ulicí Na rámech zpět na náměstí Svobody. Z ulice je pěkný pohled na severní stranu hradu a do Pivovarského údolí.
 
Čtvrtou etapu začínáme na Heroldově nábřeží. Je odtud hezký pohled na kostel sv. Petra a Pavla. Namáhavějším výstupem po schodišti nebo vozové cestě vystoupíme na hrad. Prohlédneme si celý areál hradu a muzeum s regionální expozicí. Vystoupíme na hradní věž s výhledem na město, Melechov a hrad Lipnici. Přes hradní most s dalším výhledem k Melechovu přijdeme k Thunovskému letohrádkuvile Brožovce. Vrátíme se zpět k mostu, kde vpravo sejdeme cestičkou k bývalému panskému pivovaru a pod viaduktem posázavské dráhy do Pivovarského údolí, kde u hotelu Sázava ukončíme prohlídku města.
 
Zpět na seznam

NAHORU