Ikona Informační centrum Informační centrum
Husovo náměstí 60
584 01 Ledeč nad Sázavou

Otevřeno:
Po-Pá: 8:00-17:00, So: 8:30-11:30

Tel.: (+420) 569 721 471
E-mail: info@ledecsko.cz

Aktuální teplota: °C

Okolí Ledče

certifikat

Rengl

Mapa regionu
Mapa regionu Ledečsko
zoom
Virtuálně - Bojiště
Virtuální prohlídka - Bojiště
zoom
Kalendář akcí
««   leden 2017   »»
POÚTSTČTSONE
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Virtuální prohlídka
zoom

PRŮVODCOVSKÁ SLUŽBA

Turistické informační centrum si Vám tímto dovoluje nabídnout prohlídku města Ledče nad Sázavou s průvodcem. Navštívíte tak všechna zajímavá místa a vyhlídky na město. Můžete si vybrat ze čtyř následujících okruhů, popřípadě po domluvě s průvodcem trasu pozměnit.
 
První etapa:
- HUSOVO NÁMĚSTÍ
- KOSTEL SV. PETRA A PAVLA
- STARÝ HŘBITOV
- ŽIDOVSKÁ SYNAGOGA
 
začíná prohlídkou Husova náměstí. Starodávné domy, ale i nové obchody nás přivítají na obdélníkovém náměstí s parkovou úpravou. Za prohlídku stojí mariánské sousoší a socha Mistra Jana Husa. Mlýnskou ulicí ve východní části náměstí, kde stojí dům s renesančním arkýřem, projdeme na nábřeží. Kolem bývalé staré školy a špitálu dojdeme ke kostelu sv. Petra a Pavla (prohlídka je možná jen během církevního obřadu nebo na požádání). Odtud Havlíčko­vou ulicí kolem staré židovské školy vzhůru. Na křižovatce odbočíme vlevo do ulice Z. M. Kuděje k hlavní bráně starého hřbitova. Odpočívá zde mnoho slavných Ledečáků. Za povšimnutí stojí i kostel Nejsvětější Trojice. Zadní branou vpravo od kostela vyjdeme opět do Havlíčkovy ulice. Dole po levé straně směrem k městu projdeme uličkou Na potoce. Zde se zastavíme u staré židovské synagogy, odkud se uličkou vrátíme zpět na náměstí.
 
Druhá etapa:
- HUSOVO NÁMĚSTÍ
- HUSŮV SBOR
- SMÍRČÍ KÁMEN
- NOVÝ HŘBITOV
- ŽIDOVSKÝ HŘBITOV
- ŠEPTOUCHOV
- POMNÍK OBĚTEM 1. a 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
 
začíná opět na Husově náměstí. Odtud vpravo Koželskou ulicí přijdeme k Husovu sboru a o kousek výše, při cestě na Hůrku, si pro­hlédneme smírčí kámen. Vrátíme se zpět a Haškovou ulicí projdeme do Hrnčířů, kde vlevo zabočíme k novému hřbitovu. Přímo pod ním je starý židovský hřbitov. Vrátíme se zpět na rozcestí a pokračujeme vpravo cestou k lesoparku Šeptouchov. Kou­sek po schůdcích míjíme vchod do krápníkových jeskyní, zatím nepřístup­ných. Odtud po schodech až na vrchol šeptouchovských skal. Je odtud krásný pohled do údolí řeky s městem. Po prohlídce lesoparku na Šeptouchově sestoupíme po schodech na nábřeží Sázavy. Na chvilku se zastavíme pod skálou u památníku obětem první a druhé světové války.
 
Třetí etapa:
- NÁMĚSTÍ SVOBODY
- VLAKOVÉ NÁDRAŽÍ
- BOŽÍ MUKA
 
začíná na náměstí Svobody u stejnojmenné lípy. Odtud pokračujeme cestič­kou po Mizerově, kde je hezká  vyhlídka na řeku s hradem a ostrovem. Poštovní ulicí vyjdeme k nádraží. Zajímavá je zde nádražní budova. Odtud zpět na křižovat­ku a ulicí Na Žižkově k sídlišti Stínadla. V parku před vodojemem jsou boží muka. Projdeme sídlištěm k východu a odtud ulicí Na rámech zpět na náměstí Svobody. Z ulice je pěkný pohled na severní stranu hradu a do Pivovarského údolí.
 
Čtvrtá etapa:
- HEROLDOVO NÁBŘEŽÍ
- LEDEČSKÝ HRAD
- THUNOVSKÝ LETOHRÁDEK
- VILA BROŽOVKA
- PIVOVARSKÉ ÚDOLÍ
 
začíná na Heroldově nábřeží. Je odtud hezký pohled na kostel sv. Petra a Pavla. Namáhavějším výstupem po schodišti nebo vozové cestě vystoupíme na hrad. Prohlédneme si celý areál hradu a muzeum s regionální expozicí. Vystoupíme na hradní věž s výhledem na město, Melechov a hrad Lipnici. Přes hradní most s dalším výhledem k Melechovu přijdeme k Thunovskému letohrádku a vile Brožovce. Vrátíme se zpět k mostu, kde vpravo sejdeme cestičkou k bývalému panskému pivovaru a pod viaduktem posázavské dráhy do Pivovarského údolí, kde u hotelu Sázava ukončíme prohlídku města.
 
Kontakt:
Průvodce paní Marie Milichovská
objednává se přes informační centrum na tel.: 569 721 471, 731 612 459, E-mail: info@ledecsko.cz

          

NAHORU