Ledečsko turistický portál

Ledečsko turistický portál

Vyhledávání

Malý severní okruh

LEDEČ - HAMRY, rozc. - OLEŠNÁ - KOZLOV - HLOHOV, rozc. - ZDESLAVICE - ZDESLAVICKÁ STUDÁNKA & VÁPENKA - VODÁKŮV MLÝN - HAMRY - KŘÍŽE, rozc. - HRADEC - LEDEČSKÝ HRAD – LEDEČ

Délka okruhu: 18,7 km
Nejvyšší místo: mezi Kozlovem a Leštinou - 547 m n.m.
Nejnižší místo: Ledeč - 353 m n.m.
Převýšení: 334 m
Fyzická náročnost: nízká
Jízdní zručnost: střední
Povrch: 57% asfalt, 15% lesní cesta, 23% polní cesta, 5% pěšina
Kolo: horské
Mapa: SHOCart 1:100 000 Českomoravská vrchovina č.210 nebo 1:60000 Havlíčkobrodsko č.139

Popis:

Trasa okruhu vede mimo turistické a cykloturistické značení. Je proto trochu náročnější na orintaci. Vyhýbá se větším sídlům, na trase nejsou obchody nebo hospody. Cesta několikrát křižuje Olešenský (Pivovarský) potok. Na trase jsou 4 brody. Kromě prvního jsou u všech lávky, po nichž lze přejet nebo přejít.

Okruh začíná a končí v Ledči na Husově náměstí. Z náměstí se vydáme na most, za mostem odbočíme doprava na Světlou a hned doleva na Kozlov. Přes 2 km se jede téměř po rovině proti toku Olešenského potoka. Za rybími sádkami za autobusovou čekárnou (rozc. doprava Hamry, doleva Pstruhárny, Vrbka) začíná silnice prudčeji stoupat. Projedeme vesnice Olešná a Kozlov. Křižovatku nad Kozlovem projedeme rovně. Vpravo se nabízejí výhledy na Zdeslavice a Prosíčka. Sjedeme do Leštiny (pozor: neplést s Leštinou u Světlé n/S). Vesnici projedeme rovně. Po krátkém prudkém stoupání končí asfaltový povrch. Polní cesta pokračuje do Hlohova. Před Hlohovem po krátkém prudkém klesání odbočíme na konci lesa před mostkem přes potok doprava. Krajem lesa budeme sledovat Olešenský potok. Na jediné lesní křižovatce se dáme mírně vlevo, vpravo bychom se vrátili do Leštiny. Po hrází rybníka přejedeme louku napříč vlevo. Před sebou máme 1. brod, který buď projedeme po pravém okraji nebo kolo přeneseme levou stranou. Směrovník nám ukáže další cestu na Zdeslavice. Zleva objedeme mlýn, jedinou polní křižovatku u křížku projedeme rovně. Cestu z obou stran lemují ohradníky, za nimiž můžeme vidět velká hnědá chlupatá, trochu bázlivá, stvoření s velkými rovnými rohy. Na zdeslavické návsi se dáme doprava. Za vsí se nabízejí krásné výhledy do údolí. Začneme klesat, před skupinou smrků, možná budeme muset překonat ohradník, odbočíme doprava na sotva znatelnou cestu, vedoucí loukou dolů do údolí. Krátce projedeme lesem, odbočíme doleva. Podél potoka dojedeme k táboru ledečských skatů. Za táborem se ukrývá lom, kde se těžil vápenec. Lze spatřit i zbytky cihlových pecí, kde se pálilo vápno. Asi 50 metrů za táborem na levém břehu potoka, pod cestou na okraji na louky se ukrývá Zdeslavická studánka. Areál nabízí spoustu dalších zajímavostí a rozhodně stojí za prohlídku.

Tábor opustíme naproti pecím, v místě, kde stával totem. Po pontonové lávce přejedeme na druhý břeh potoka. Pěšinou vystoupáme k poli, kde zahneme doleva a po okraji louky dojedeme rovně k lesíku. Cesta nás přivede zpátky k potoku (2. brod), za nímž stojí Vodákův mlýn. Zleva objedeme vodní nádrž. Za ní se dáme doprava, hned za dřevěným rozcestníkem a křížkem odbočíme mírně vpravo a napříč loukou se vrátíme dolu k potoku (3. brod). Za brodem mineme tábořiště a domek na stromě. Cesta nás provede okrajem lesa. Nejdříve po pravém břehu potoka a na konec a po levém břehu potůčku. Na všech křižovatkách pojedeme rovně až k 4. brodu, za nímž odbočíme doprava. Před sebou už vidíme osadu Hamry. Na konci osady zahneme dolevado kopce na polní cestu.

Odsud až do Horní Ledče se můžeme nechat vést pomocí trojúhelníkových červených a žlutých šipek, kterými jsou značeny cyklotrasy "Okolo Bohdanče".

Z Hamrů vystoupáme polní cestou kolem osady Kříže do Hradce. U kapličky a na konci vsi odbočíme dvakrát doprava. Silnička lemovaná alejí vzrosltlých stromů nás přivede do Horní Ledče. Projedeme kolem letohrádku, tenisových kurtů a mostu k Ledečskému hradu. Přes den můžeme projet hradem, na noc se hradní brány zavírají.

Zbývá posledních pár desítek metrů, přejedeme most a stojíme opět na náměstí, odkud jsme vyjeli.


malý S okruh, obrázek se otevře v novém okně

malý S okruh (2), obrázek se otevře v novém okně


Vytvořeno 15.7.2019 10:20:31 | přečteno 918x | Ing. Michal Ptáčník
 
Ledeč nad Sázavou

Město Ledeč nad Sásavou

MĚSTO LEDEČ NAD SÁZAVOU
provozovatel portálu Ledečsko

Zápatí sloupec 2

PODPORIL KV RGB zakladni, obrázek se otevře v novém okně

Zápatí sloupec 3

Odkazy

load