První písemná zpráva o vsi je z roku 1408, kdy se připomínají platy ze vsi Ostrova a Veliké k ledečskému hradu. Při hradu se uvádí ves opět v roce 1414. Urbář vedený na ledečském hradě uvádí Ostrov pod rychtou koželskou.
Po zániku patrimonií vznikl v Ledči nad Sázavou okresní úřad. V nedalekém Hradci byl ustanoven obecní úřad a pod něj spadal i Ostrov.
Na vyvýšené části návsi stával starý kaštan, na jehož větvi visel zvon. Zvon byl odebrán za první světové války pro válečné účely. Nový si občané pořídili z dobrovolných sbírek v roce 1920. Pocházel ze zvonařské dílny Červený a synové v Hradci Králové. Zvon vážil téměř šestnáct kilogramů. Vysvětil ho ledečský děkan Václav Vačkář. Zvon byl odebrán opět za druhé světové války.
Při uvolnění politické situace v roce 1968 si věřící za pomoci ledečského děkana ThDr. Josefa Pokorného zakoupili starší zvon(umíráček). Místní kovář Josef Kozlík pro něj vyrobil kovovou zvoničku včetně ohrádky. Na ni byl koupený zvon zavěšen. Pro následující normalizaci nemohl být vysvěcen.
Vedle zvoničky stojí litinový kříž na kamenném podstavci z roku 1852. Na okraji vesnice při vjezdu od Ledče stojí vysoký kamenný františkánský kříž z roku 1891. V roce 1926 byla dohotovena silnice z Ostrova do Pavlova, která vede středem vesnice.
Pod vsí, na břehu řeky Sázavy, stojí odpradávna mlýn čp. 18, poháněný vodou Nezdínského potoka. V polovině 19. století tu pracovala i malá brusírna skla. Majitelé zde brousili sklo dodávané z Pavlova. V roce 1862 vlastnili mlýn Josef a Marie Půlpytlovi.
Živo bylo ve mlýně při stavbě posázavské dráhy v letech 1902-1903. Trať se stavěla těsně za budovou mlýna, kde stávala stodola. Ta musela být zbourána a postavena jinde. Jednalo se o úsek tratě mezi zastávkou Horní Ledeč- Vilémovice. Pro Nezdínský potok a polní cestu ke mlýnu byla zřízena propust a podjezd.
Od roku 1909 se stali majiteli Ferdinand a Marie Kadanských. Vždy se tu mlela mouka pro okolní vsi, ale převážně pro Ostrov. Majitele postihla pohroma v roce 1931, kdy den před Silvestrem celý mlýn vyhořel. Požár zničil všechny stroje i zásoby obilí a mouky. Mlýn byl opět obnoven. Mlelo se zde až do šedesátých let, kdy byl, tak jako jiné mlýny, zrušen.
Do ostrovského mlýna si chodíval pro mléko a chleba i spisovatel Jaroslav Foglar, který tábořil se svým oddílem na druhé straně řeky Sázavy od roku 1925. Po druhé světové válce převzal mlýn syn majitele Václav Kadanský se svou ženou Růženou.
Na louce pod mlýnem stojí kamenný kříž, postavený zde v roce 1949. V tomto místě zemřel při sekání trávy starý mlynář Ferdinand Kadanský.
Obecní úřad Ostrov
Ostrov č. 36
584 01 Ledeč nad Sázavou
Starosta:Miloslav Cihlář
mobil:724 176 382
tel. obec: 569 720 998
Email: Obecniurad.Ostrov@seznam.cz
Místostarosta: MVDr. Jaroslav Vosika
mobil: 602 293 929
Úřední hodiny: středa - zimní období 18.30-20.30, letní období 19.30-21.30
Statistické údaje
Kraj: Vysočina
Okres: Havlíčkův Brod
Nadmořská výška:obec 413m n.m. , vrch Kamenné stádo 503 m n.m.
Statut města: NE
Počet částí: 1
Katastrální výměra: 253 ha
Počet obyvatel: 128
Trvale obydlené domy: 33
Pošta: NE
Mateřská škola: NE
Základní škola: NE
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Kanalizace (ČOV): kanalizace +kořenová čistírna odpadních vod
Vodovod: ANO obecní
Plynofikace: ANO
Stavební úřad: Ledeč nad Sázavou
Finanční úřad: Ledeč nad Sázavou
Doprava: Autobus
Restaurace: NE
Ubytování: NE
Obchod: NE