Ledečské náměstí je lemováno domy, z nichž nejeden má svoji historickou minulost.
Nápadnou žlutou budovu uprostřed náměstí, dnes sídlo Městského úřadu, nechal postavit v roce 1848 lékárník Jan Hlaváč. Do roku 1960 pak sloužila Okresnímu soudu a posléze zde byla základní škola.
Za sochou Mistra Jana Husa stoji dosti zchátralý dům, který byl postaven v roce 1838 jako pětitřídní obecná škola dívčí.
V místě, kde původně stála stará radnice, je secesní budova s věžičkou, postavená v roce 1900 jako hotel „Občanská záložna“, později „Grand hotel Šmejkal“. Po druhé světové válce v ní bylo zřízeno gymnázium.
Ve východní části náměstí v Mlýnské ulici u bývalé mostecké brány se nachází starobylý dům s renesančním arkýřem spočívajícím na noze. Původně patřil pekaři Josefu Uhlíři pradědečkovi dnešních majitelůpekárny.
Za zmínku též stojí hrázděná vila v bílém hávu s věžičkou v Horní Ledči, kterou nechal postavit Josef Brož, podle vzoru slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který projektoval vily v lázeňském městě Luhačovice.Dodnes nese jméno „Brožovka“. Později vilu vlastnila matka MUDr. Arnolda Jiráska, známého českého a světového chirurga.
V Haberské ulici je nepřehlédnutelná funkcionalistická budova s čtvercovou věžičkou z roku 1932. Až do roku 1960 sloužila Okresnímu úřadu, posléze v ní byl zřízen ÚNZ, dnes je zde soustředěno lékařské centrum s lékárnou.
Za náměstím u řeky Sázavy na Heroldově nábřeží se nacházela budova kina. Městské kino bylo otevřeno v roce 1957, svým vybavením v té době bylo nejmodernější v Čechách s kapacitou 312 míst pro návštěvníky. V současné době je budova kina přestavěna na supermarket Billa.