Ledečsko turistický portál

Ledečsko turistický portál

Vyhledávání

hrad Ledeč nad Sázavou

hrad

www.hrad-ledec.cz

Hrad z první poloviny 13. století, původně raně gotická stavba, postupně přestavěn renesančně a barokně. V přízemí Malého paláce sídlí od roku 1938 muzeum s expozicí ve stylu 30. let minulého století, včetně výstavních vitrín. Jsou zde soustředěny exponáty připomínající historii města – archeologie, etnografie, nářadí a výrobky, sbírka mincí a papírových platidel atd. Pozoruhodná je sgrafitová výzdoba stropu renesančního sálu – středoevropský unikát. V galerii muzea se pořádají krátkodobé výstavy současných tvůrců. V sezoně je veřejnosti přístupná také 32 m vysoká věž, ze které je vidět daleko do okolí. Dále můžete navštívit dětský okruh, který je především určen pro milovníky hraček. Najdete tu přes 1000 plyšových medvídků a v rámci prohlídky je možné vyjít na jižní zahradu, odkud jsou úžasné výhledy na město a děti se mohou proběhnout v malém keříkovém labyrintu. Nově je také otevřen okruh sklářství na Vysočině, které odkazuje na historický a umělecký vývoj sklářství v Posázaví a na Českomoravské vrchovině v období od 16. století až do současnosti. Dále můžete navštívit muzeum historických hodin a muzeum Jaroslava Foglara. Po celý rok na hradě probíhají doprovodné akce (divadla, Staročeská pouť, jarmarky, atd.)

Kontakt: Hrad Ledeč n.S., s.r.o., jednatel Luděk Šíma, tel.: 731 612 460

Prohlídky a rezervace na tel.: 731 612 457

E-mail: info.hrad@centrum.cz, hrad@ledecns.cz www.hrad-ledec.cz

Otevírací doba:

Duben So, Ne 9:00 - 17:00 hod.

Květen–září: Út-Ne 9:00 - 17:00 hod.

Říjen: So, Ne 9:00 – 17:00 hod.

Polední pauza: 12:00 - 12:30 hod.

Brány hradu jsou otevřeny stejně jako otevírací doba hradu. Mimo sezónu dle domluvy.

PROHLÍDKOVÉ OKRUHY:

 

SEVERNÍ OKRUH (VLASTIVĚDNÉ MUZEUM+RETRO BYT)

Čas prohlídky je cca 75 minut, komentována průvodcem.

Expozice vlastivědného muzea je ve stylu 30. let minulého století. Nacházejí se zde převážně exponáty připomínající práci zdejších řemeslníků, zvláště hrnčířů, tkalců, barvířů, sklářů, kovářů atd. V jedné z místností je k vidění obdivuhodná sgrafitová výzdoba stropu.

Při návštěvě expozice z 50. let se přenesete do dob ne tak minulých, kompletně vybavený retro byt připomene mládí či nostalgickou vzpomínku na život rodičů a prarodičů.

Vstupné:

Dospělí 150 Kč, snížené I. 100 Kč (děti od 6 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP), snížené II. 70 Kč (organizované školní skupiny), rodinné 400 Kč (2 dospělí, 3 děti)

JIŽNÍ OKRUH (HISTORICKÉ HODINY+SKLÁŘSTVÍ)

Čas prohlídky je cca 75 min., komentována průvodcem.

Muzeum historických hodin je unikátní a znalci ceněnou sbírkou hodin od renesance až po dnešní dobu. Nejen odborníci, ale i běžný návštěvník, jistě ocení důmyslné hodinové strojky a eleganci zpracování jednotlivých exponátů. Tato výstava čítá kolem 200 kusů předmětů, naleznete zde nástěnné hodiny-pendlovky, podlahové hodiny s dominantními kyvadly a mnoho dalších od kapesních hodinek s malovanými ciferníky až po vzácné zámecké sloupkové hodiny s hracími skříňkami.

 

Expozice sklářství odkazuje na historický a umělecký vývoj sklářství v Posázaví a na Českomoravské vrchovině v období od 16. století až do současnosti. Seznamuje s přírodním původem sklářských materiálů a s uměním sklářských rodů působících na Vysočině. Výstava též poukazuje na činnost sklářských hutí a výrobky významných sklářských osobností.

Vstupné:

Dospělí 150 Kč, snížené I. 100 Kč (děti od 6 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP), snížené II. 70 Kč (organizované školní skupiny), rodinné 400 Kč (2 dospělí, 3 děti)

MUZEUM JAROSLAVA FOGLARA

Návštěva muzea není časově omezena a není komentována průvodcem.

Muzeum Jaroslava Foglara je jediným oficiálním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli. Kraj Ledečska je přímo spojen s Jaroslavem Foglarem, ve Sluneční zátoce pravidelně vedl své skautské tábory a zde také vznikly náměty jeho knižních děl. V muzeu naleznete kompletně zdokumentovaný život a dílo spisovatele Jaroslava Foglara. Celkem osm místností zdobí stovky ilustrací od pana Milana Tesleviče, včetně velkoformátových tapet navazujících atmosféru tajemných Stínadel. Je zde možnost vyfotit se s Rychlými šípy v životní velikosti, podívat se na kompletní tábor Hochů od Bobří řeky.

Vstupné:

Dospělí 100 Kč, snížené I. 70 Kč (děti od 6 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP), snížené vstupné II. 50 Kč (organizované školní skupiny), rodinné 270 Kč (2 dospělí, 3 děti)

 

DĚTSKÝ OKRUH

Čas prohlídky je cca 40 minut, komentována průvodcem.

Tento okruh je určen především pro děti a milovníky hraček. Najdete tu přes 1000 plyšových medvídků, a to od nejstarších až po ty nejnovější krasavce. Tato výstava se rozkládá v pěti místnostech a v historickém sklepení. V rámci prohlídky je možné vyjít na jižní zahradu, odkud jsou úžasné výhledy na město a děti se mohou proběhnout v malém keříkovém labyrintu.

Vstupné:

Dospělí 70 Kč, snížené I. 50 Kč (děti od 3 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP), snížené II. 40 Kč (organizované školní skupiny), rodinné 190 Kč (2 dospělí, 3 děti)

 

VĚŽ

Návštěva věže není časově omezena ani komentována průvodcem.

Po 111 točitých schodech vystoupáte na hradní věž, kde se Vám naskytne nádherný výhled na město a Posázavskou krajinu s řekou Sázavou.

Vstupné:

Jednotné 40 Kč (děti do 6 let zdarma)


Vytvořeno 25.10.2017 8:40:04 | přečteno 2229x | miroslava.pajerova
 
Ledeč nad Sázavou

Město Ledeč nad Sásavou

MĚSTO LEDEČ NAD SÁZAVOU
provozovatel portálu Ledečsko

Zápatí sloupec 2

PODPORIL KV RGB zakladni, obrázek se otevře v novém okně

Zápatí sloupec 3

Odkazy

load