Ledečsko turistický portál

Ledečsko turistický portál

Vyhledávání

Pavlov

Záchranná stanice Pavlov

V severní části malebné Vysočiny v malé vesničce Pavlov nedaleko Ledče nad Sázavou najdete rozlehlý areál jediné záchranné stanice pro živočichy na Vysočině.  Potěší vás na 70 stálých zvířecích obyvatel expozice, můžete posedět  u rybníka a objevovat krásná přírodní zákoutí s mokřady a jezírky. Areál stanice je ideálním výletním cílem nejen pro rodiny s dětmi.

Dvacítka pracovníků se tady stará o zraněná zvířata nebo opuštěná mláďata z celého regionu. Někteří živočichové se kvůli svým handicapům už bohužel do volné přírody vrátit nemohou, a tak se stávají dlouhodobými obyvateli Pavlova. Stanici mohou navštívit výletníci, kteří mají rádi přírodu, savce a ptáky. Také je oblíbeným cílem školních vzdělávacích programů a výletů. Zábavnou formou se tady dozvíte, jak jsou jednotlivé druhy zvířat ohrožené a jak je můžeme chránit, nebo co dělat, když najdete ptáče, zajíčka nebo malého ježka.

Stanici můžete navštívit o letních prázdninách denně, v 10.00, 13.00 a v 15.00 hodin se tu konají komentované prohlídky. V květnu, červnu a v září můžete komentovanou prohlídku s ošetřovatelem absolvovat ve 13.00 hodin, vždy o víkendech. V ostatních termínech je jistější si předem zavolat a domluvit se, že dorazíte. Při menším počtu návštěvníků nebo v jiných časech, než jsou komentované prohlídky, dostanete papírového průvodce a můžete areál stanice objevovat vlastním tempem. Další informace k plánované návštěvě včetně aktualit získáte na webu stanice www.stanicepavlov.cz.

Staňte se adoptivním rodičem výra, orla, čápa nebo srnky Andělky

Dlouhodobě ve stanici žije lišák Lukáš, který miluje štrúdl, výr velký Kuba, velký gurmán Addy – orel skalní nebo nejstarší obyvatel areálu luňák červený Pepina. Děti si zamilují vydru Máju, která se velmi ráda předvádí, co všechno ve vodě i na souši dovede, a určitě je zaujme i Žofka – sova pálená nebo srnka Andělka. Přírodní areál v Pavlově obývá v průměru na 150 živočichů, přičemž nejvzácnějším obyvatelem je norek evropský. Zvířátka, která tu dlouhodobě žijí, si můžete adoptovat, stát se jejich rodiči a finančně se podílet na nákladech na krmení a péči o ně. Další možností, jak můžete zachránce zvířat podpořit, je stát se kmotry mláďátek, kterých stanicí projdou každoročně desítky a jakmile vyrostou, vrací se zpět do volné přírody. Adopce nebo kmotrovství může být skvělým dárkem pro vaše přátele nebo rodinu, ze kterého budete mít vy i obdarovaný skvělý pocit.

Přijeďte na zahájení sezóny nebo na Netopýří noc

Zachránci zvířat pořádají v Pavlově také nejrůznější akce. Pravidelně slavnostně zahajují v květnu sezónu, organizují Den dětí nebo zvou na Netopýří noc. Od září 2019 tu pro mladé zájemce organizují Přírodovědný kroužek, otevřeli pobočku ekologické výchovy stanice Pavlov v Jihlavě a během léta pořádají i táborové programy se zvířaty. Navíc poradí, jak postupovat, pokud potřebujete získat náhradu škody způsobenou vydrou nebo jak si zajistit odborný posudek pro stavbu. Školy si mohou objednat program, v rámci něhož přijedou pracovníci stanice s vybranými handicapovanými zvířaty přímo do škol, nebo naopak mohou školní třídy zavítat do Pavlova a dozvědět se všechno o tamějších zvířecích obyvatelích.

V areálu stanice se také můžete ubytovat, a to v nově zrekonstruovaných prostorách ekocentra. Vila ležící v těsné blízkosti lesa je bezbariérová, vybavená sociálním zařízením, malou kuchyňkou, školicí místností s projektorem. V její blízkosti je dostatek prostoru na sportovní outdoorové aktivity. Okolí zase nabízí procházky kolem lesních studánek a relax uprostřed čisté přírody Vysočiny. Přijeďte a přesvědčte se sami.

VSTUPNÉ DO STANICE 

Dospělí 70,- Děti do 3 let zdarma, Děti do 15 let a ZTP 50,-, 65+ 50,-


Vstupné je možné zaplatit pouze v hotovosti.

Další informace získáte na webu www.stanicepavlov.cz nebo na FB stránce stanice @stanicepavlov.


Vytvořeno 25.9.2017 8:00:35 | přečteno 1025x | Ing. Michal Ptáčník
 
Ledeč nad Sázavou

Město Ledeč nad Sásavou

MĚSTO LEDEČ NAD SÁZAVOU
provozovatel portálu Ledečsko

Zápatí sloupec 2

PODPORIL KV RGB zakladni, obrázek se otevře v novém okně

Zápatí sloupec 3

Odkazy

load